می‌خواهی چه چیزی به دیگران هدیه دهی؟

هدیه واقعی یعنی بخشش از صمیم قلب بدون این‌که توقع داشته باشی که طرف مقابل هم به تو هدیه‌ای بدهد.
هدیه چیزی است که دوبار باعث خوشحالی می‌شود، در وهله اول، هدیه‌دهنده از این کار لذت می‌برد و بعد هم خوشحالی گیرنده هدیه را به دنبال دارد.
تو با هدیه دادن، لطف و محبت خود را ابراز می‌کنی. آیا فکر می‌کنی هدیه تو باید همیشه مادی باشد؟ هدیه تو می‌تواند از جنبه مادی فراتر رود. مثلا می‌تواند کلامی از روی مهر و محبت، نصیحتی پربار، تعریف و تمجید و حتی یک لبخند زیبا باشد.
هدیه دادن صرفا نباید منحصر به ایام خاصی باشد. تو می‌توانی به هر فردی که سر راهت سبز شد، هدیه‌ای بدهی. درست است، از این جمله تعجب می‌کنی و به شک می‌افتی که چطور می‌توانم به هر غریبه‌ای هدیه‌ای بدهم؟ هدیه تو می‌تواند کلامی از روی مهر و محبت، لبخند، قدردانی یا در میان گذاشتن اطلاعات به‌دردبخور یا حمایت از فرد در ایام دشواری باشد.
تو برای هر کس هدیه‌ای دم دست داری .
هدیه دادن حرکتی جالب است. مثل بیشتر چیزهای جورواجور در دنیا، هدیه تو هم می‌تواند محدود باشد اما خوشبختانه سخاوت و مهربانی در قبال محدودیت‌های مادی، گسترده و بی‌حد و حصر است.


ساده‌ترین قانون زندگی این است: هر عملی را که از روی محبت، عشق، مهربانی و سخاوتمندی به طرف مقابل نثار کنی، چندین برابر آن به خودت برمی‌گردد. هر چقدر بیشتر در این موارد از خودت مایه بگذاری، شادی بیشتری را احساس می‌کنی.
 

 

پاداش هر کار خیری که به‌عنوان هدیه، برای دیگران انجام می‌دهی، کاملا به میزان لطفی که در حق آنها می‌کنی، بستگی دارد.
سعی نکن با توقع داشتن از طرف مقابل، بخشش و اهدای نیکی‌هایت را محدود کنی. وقتی بدون توقع اهدا می‌کنی، بازگشت هدایا به‌سوی خودت هم بی‌حد و حصر خواهد بود.
زندگی تو، مثل رودخانه‌ای از انرژی، مدام در جریان است. اگر رودخانه متوقف شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ پر از گل‌ولای متعفن می‌شود. رود جاری محبت سرشار از زندگی و مثل آب زلال است. خوب خودت دوست داری از کدام رودخانه بنوشی؟

 

هدیه دادن و هدیه گرفتن معنوی (ابراز لطف و محبت، کمک به دیگران، سخاوتمندی، خوش‌رویی) هر لحظه انرژی زندگی را به سوی تو جاری می‌کند. چون کسی که هدیه معنوی را می‌گیرد، ملزم می‌شود که هدیه معنوی متفاوتی را به فرد دیگری بدهد و به این‌صورت سیکل انرژی مثبت به‌طور مداوم در جریان است.

لحظه‌ای خواندن این مطلب را متوقف کن. نفسی عمیق بکش و نفس را تا جایی که می‌توانی در سینه‌ات حبس کن. همان‌طور که نفست را حبس کرده‌ای، توجه کن که چقدر احساس عدم‌آرامش و خفگی می‌کنی، چون تو سفت و محکم چیزی را گرفته‌ای که باید صددرصد آزاد شود. حالا، با تمام قوا، نفس حبس شده را بیرون بده، ببین چقدر راحت شدی. پس به این نتیجه می‌رسی که هدیه و بخشش واقعی آن‌هم بدون توقع، درست مثل آزاد کردن نفس است.
ممکن است پیش خودت فکر کنی که: "آخه نمی‌شه فقط من دستِ دهنده داشته باشم، پس دیگران چی؟" اگر چنین تفکر منفی‌ای به ذهنت آمد،‌ هشداری است که تو خودت را انکار می‌کنی، نسبت به خودت حس ترحم پیدا کرده‌ای و در هر زمینه‌ای خود را سزاوار می‌دانی. راه‌حل این است که هرچه سریع‌تر از این گفت‌وگوی منفی ذهنی و طرز تفکر دست برداری زیرا عاقبت خوشی نخواهد داشت و باید به هوای نفست غلبه کنی. اگر در موقع اهدای معنوی، هرچه که باشد، احساس کنی به طریقی از خودت خیلی مایه گذاشتی و جنبه منت گذاشتن به طرف مقابل در ذهنت تداعی شود، در این‌صورت اهدای تو صمیمانه و از ته دل نبوده است.


اهدای واقعی، عملی است از صمیم قلب، که زندگی‌ات را پر از لذت می‌کند.

نیت در هدیه کردن بسیار مهم است. قصد و نیت تو باید همیشه برای خودت و دریافت‌کننده، شادی‌آفرین باشد. اگر کوچک‌ترین دلخوری در وجودت پیدا شد که: "راستش اصلا دلم نمی‌خواهد این لطف را در حق فلانی بکنم و از خودم مایه بگذارم، ولی مجبورم." منتظر باش که همین حالت منفی هم روزگاری به سراغ خودت بیاید. در این‌صورت بهتر است هیچ اقدامی نکنی زیرا جنبه منفی آن برایت گران تمام می‌شود.
قضیه خیلی ساده است، اگر خواهان لذت و شادی بیشتر هستی، شادی و لذّت را به دیگران اهدا کن، اگر خواهان عشق بیشتری هستی، عشق و صمیمیت خود را به دیگران نثار کن. اگر به توجه و قدردانی نیاز داری، یاد بگیر که همین‌ها را هم به دیگران بدهی. تمام این موارد، نفیس‌ترین هدایای زندگی است که برایت خرج هم ندارد و مجانی است.
به محض این‌که چشمانت به کسی افتاد، در ذهنت برای او خیر و برکت الهی بفرست. برای خرید به مغازه رفتی، برای فروشنده آرزوی سلامتی و رزق و روزی زیاد کن. این نوع هدیه ناپیدای ساکت، اعجاز می‌کند. این کار را حتما انجام بده، بدون این‌که توقع برگشتی داشته باشی، ناگهان با افرادی در دوروبرت مواجه می‌شوی، که شادی و محبت را به زندگی‌ات می‌آورند. از همین امروز تصمیم بگیر هر جا می‌روی و با هر کسی آشنا شوی، هدیه‌ای معنوی به او بدهی. مادامی‌که این کار را بکنی،‌ عوض آن را دریافت می‌کنی و در حد غیرقابل تصوری زندگی‌ات متحول می‌شود.


توجه داشته باش: مهربانی در کلام، اعتمادبه‌نفس ایجاد می‌کند، مهربانی در ذهن، معنویت و کمال ایجاد می‌کند و مهربانی در بخشش، عشق ایجاد می‌کند.

 امید که خداوند زندگی‌ات را از خیر و برکت الهی و عشق سرشار کند.

/ 1 نظر / 10 بازدید
محمد

دلیلی هست اگر بی تاب و گریان کسی هستم که من عمری ست در این خانه مهمان کسی هستم برای گریه می میرم، به پای گریه می سوزم که شمع روضه ی شام غریبان کسی هستم در این قحطی کبوتر می شود گاهی نم اشکی به گریه سایه بان بیت الاحزان کسی هستم مریضی دارد این خانه، بهار امسال پاییز است پریشان حال داغ برگ ریزان کسی هستم کسی این جا دعا خوانده: خدایا، جان زهرا را... کنار بستری حیرانِ طفلان کسی هستم بیا ای عید! اما شادی من را نخواهی دید مریضی دارد این خانه، پریشان کسی هستم ...