چگونه با کودک خود رفتار کنیم ؟؟؟

باید واقع بین باشیم ، بازی های کامپیوتری جالب هستند . کودکان حرکات تولید شده توسط خودشان ، شکل ها و تصاویر ، صداها ، امتیاز آوردن خودکار، مهارت هایی که به دست می آورند و هیجان بردن و یا بیش تر کردن امتیازاتشان را دوست دارند . بعضی از بازی های کامپیوتری جنبه ی آموزشی نیز دارند . آن ها هماهنگی بین دست ها و چشم ها را بیش تر می کنند ، توانایی پردازش اطلاعاتی را که از چند راه مختلف حسی ، همزمان وارد مغز می شوند ، بیش تر می کنند و زمان واکنش به محرک ها را کاهش می دهند . همچنینی آن ها کامپیوتر را به نحو شیرینی به کودک معرفی می کنند .

از سوی دیگر ، کودکان گاهی ساعات بیش تری از آنچه والدینشان مایلند صرف بازی های کامپیوتری می کنند . این امر باعث می شود که در انجام فعالیت های مهم دیگر نظیر تکالیف مدرسه کوتاهی کنند . اگر احساس می کنید که کودکتان بیش از حد با این قبیل بازی ها مشغول شده است ، باید با آن جدی برخورد کنید . با این حال ، به خاطر بسپارید که در مورد بسیاری از کودکان ، جالب بودن و جذابیت بازی ها در ابتدا بیش تر و به مرور کم می شود .

همراه کودک بازی کنید .

اگر تا کنون بازی های کامپیوتری نکرده اید قضاوت در مورد آن ها را به بعد از آزمایش آن ها موکول کنید . در این صورت متوجه خواهید شد که بعضی از آن ها واقعا به کودک کمک می کنند که برخی از موضوعات و مهارت های ضروری را یاد بگیرد . به کودک اجازه دهید که بازی های مورد علاقه اش را به شما نشان دهد . خودنان هم آن ها را یکبار امتحان کنید تا یک حالت رقابت پدید آورید . بازی هایی را انتخاب کنید که علاوه بر دارا بودن ارزش آموزشی ، جذاب باشند . هر دو شما از چنین برنامه هایی که منطق ریاضی را به کار گیرد ، لذّت خواهید برد .

از بازی های کامپیوتری به عنوان جایزه استفاده کنید .

از این برنامه ها به عنوان انگیزه هایی برای انجام کارهایی نظیر تکالیف مدرسه یا کارهای منزل استفاده کنید. « می توانی بعد از اینکه مشق هایت را نوشتی و ما آن ها را دیدیم ، نیم ساعت بازی کنی .» یا این که به کودک در مقابل انجام دادن مقدار بیش تری از کارهای خانه ، پول بدهید تا بتواند در مراکز تفریحی دیگر بازی کند .

اجازه دهید کودک از بازی کردن سیر شود .

اگر کودک شما می خواهد به قیمت انجام ندادن کارهای دیگر به بازی های کامپیوتری بپردازد ، با او قراری بگذارید ؛ بدین ترتیب که بعدازظهر روزهای تعطیل هر چقدر که دوست دارد بازی کند و حتی تا دیروقت بازی کند یا اینکه با او مسابقه ای بگذارید ؛ بدین ترتیب که کدام یک از شما می تواند مدت زمان بیش تری بازی کند . به او این فرصت را بدهید که تا جایی که دوست دارد ، بازی کند و از بازی کردن سیر شود .

پیامدهای منفی را به کار گیرید .

هنگامی که تمام روش های دیگر نا موفّق بودند ، کامپیوتر را قفل کنید و یا این که سیم آن را بیرون بکشید تا کودک مجبور شود اجازه ی بازی کردن را کسب کند . به تدریج به او بفهمانید که نتایج سوء استفاده از امکانات چه خواهد بود و دقیقا مدت زمانی را که در اثر سوء استفاده ، کامپیوتر مهر و موم خواهد شد ، مشخص کنید . سپس پیگیری کنید که تا چه حد ، از دستورات شما پیروی می کند .

/ 4 نظر / 2 بازدید
عطا

سلام خانم باقری عزیز وقتتون بخیر و خوشی .. امیدوارم که تعطیلات بهتون خوش گذشته باشه .. آپ بسیار زیبا و آموزنده ای بود دستتون درد نکنه ... به درد من که خورد .. واقعا بخاطر گذاشتن این مطالب ارزشمند ازتون ممنون و سپاسگزارم.. موید باشید و برقرار دوست ارجمندم ... [گل][گل]

عطا

میشه پروانه بود و به هر گلی نشست ! اما بهتره مثل تو مهربون بود و به هر دلی نشست ! [گل][گل][گل]

عطا

موج آرام نگاهت لاف دریا را شکست / از حصار شب گذشت و مرز فردا را شکست غم بر روی شانه هایم سالها لم داده بود / مهربانیهای تو ، قندیل غمهایم شکست [گل][گل][گل][گل]

محمد

سلام سلام همكارگرامي اميدوارم روزهاي خوبي در پيش رو داشته باشيد صدای زندگی را میشنوم… همـــــــــــــــــه جــــــــــــــــــــــا… فـــرا می خـــــواند مـــا را… بر ما سالی گذشت بر زمین گردشی بر ايام حكایتی امید كه آن تجربيات، به نكوئی و این نو آمده باشد به بركتي