رفتارهای بد از فرشتگان خوب

ارتباط کودکان

مسلما تائید و تشویق های به موقع و اصولی و از طرف دیگر تنبیه و تحذیر در حد اعتدال، در جهت دهی و هدایت رفتار و کرداری درست در کودکان، موثر است. وقتی والدین نسبت به فضایل اخلاقی و رفتارهای درست و شایسته، حساس باشند، این موضوع در جهت دهی به کودکان موثر است و بر آنها تاثیرگذار خواهد بود.

به طور تدریجی و با گذشت زمان، تکرار این رفتار ها از سوی والدین بر روح کودک می نشیند و موجب گرایش او به همان سمت و سو می شود. به این ترتیب می توان روح دست نخورده کودک معصوم را در جهت ارزشها، رشد و تعلیم داد تا در اثر این ارزشها، عادات و رفتارهای خوب و مطلوب، در او به وجود بیایند و عکس العمل ها و تفکرات او هم در همین راستا شکل گیرند.

آنچه مشخص است اینکه خصلت تقلید کردن در کودکان مشهود است و هر چه را که می بیند و می شنود، بر اساس تقلید می پذیرد و اعمالش را طبق آن جلو می برد و ممکن است حتی لحظه ای به خوب یا بد بودن آن فکر نکند.

می توان گفت تقریبا تمامی رفتارها از قبیل آداب و رسوم و رفتارهای اخلاقی یک کودک، مثل نحوه غذاخوردن، صحبت کردن، لباس پوشیدن و برخورد با سایر افراد، از پدر و مادر و سایر معاشران به او منتقل می شود.

روح و ذهن یک کودک مثل آینه صافی است که تصویر هر چیزی که در آن منعکس شود، ممکن است بر آن اثر گذارد. گاهی اوقات هم به نظر می رسد که بچه ها مثل دوربین تصویربرداری هستند که همه چیز را به سرعت یاد می گیرند و ضبط می کنند. مسلما چشم و گوش حساس کودکان، دریچه روح آن ها هستند که دیده ها و شنیده هایشان بر روان و روحشان موثر واقع می شود.

بنابراین لازم است که والدین به این موارد دقت داشته باشند و بدانند که بچه ها از هیچ کسی به اندازه آنان اثرپذیری ندارند و البته نقش مادر حساس تر است. احتمال اینکه یک مادر ترسو بتواند فرزندی شجاع داشته باشد کم است و البته یک پدر بداخلاق نیز نمی تواند رابطه موفقی با فرزندش داشته باشد و فرزندی خوش خلق را تربیت کند.

کودکان در دنیای کودکانه خود سیر می کنند و آن ها از مصلحت ها و مشکلات خبر ندارند. آن ها نمی توانند بفهمند که هدف گیری درست در زندگی به چه معناست. به همین دلیل تصور می کنند همان چیزی درست است که پدر و مادرشان می گویند.

کم نیستند والدینی که آرزوهای رنگارنگ و مختلفی برای فرزندان خود دارند اما به این موضوع نمی اندیشند که خودشان تا چه حد به این آرزوها نزدیک هستند. لازم است که والدین خود را به صفات و خصلت های نیک، آراسته کنند تا این خصلت ها به فرزندانشان هم انتقال پیدا کند.

جای تاسف است که برخی از والدین و اطرافیان یک کودک، هر نوع رفتار و گفتاری را در برابر دیدگان پاک یک کودک، انجام می دهند و به این موضوع توجه نمی کنند که کودک، همه رفتارها و گفته های انها را می بیند و می شنود و روزی مشخص می شود که این مسائل به چه صورت بر او اثر داشته است.

با توجه به اینکه تقلید در تعلیم و تربیت کودک، تاثیری به مراتب بیشتر از پند و اندرز دادن دارد، مهمترین وظیفه اولیا و مربیان، این است که خودشان نمونه ای عملی از رفتار و کردار نیک باشند. 1

چرا که به وجود آوردن عادت ها و رفتارهای خوب، به والدین مرتبط است و آن ها می توانند اخلاق پسندیده و شایسته را با عامل بودن خود، در شخصیت کودک ایجاد کنند تا به طور تدریجی به انها عادت کند.

خانواده ای که دغدغه اصلی والدین آن، فراهم کردن محیطی سالم و محبت آمیز است، کودک این خانواده هم معنای محبت و احترام را درک می کند و سعی میکند تا شبیه به پدر و مادرش باشد.

پی نوشت:

1.با اندکی تغییر برگرفته از کتاب" آنچه والدین باید بدانند..." نوشته فرهادیان

/ 4 نظر / 4 بازدید
محمد

سلام وب جالبی داری لطفا به وب من سر بزن و از مطلبش استفادکن

افسون

مطلبت بسیار. زیبا بود ای کاش تمام پدر و مادرها این را درک میکردند

مشق مهر

سلام [گل] زندگی سخت نیست ، زندگی تلخ نیست ، زندگی همچون نت‌های موسیقی بالا و پایین دارد ... گاهی آرام و دل‌نواز ، گاهی سخت و خشن ، گاهی شاد و رقص‌آور ، گاهی پر از غم ... زندگی را باید احساس کرد ..... [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] ممنونم از لطفتون لینکتون اصلاح شد[گل]

محمد

مطالب خوبی بود . اما یک نکته : همواره سعی کنید رفتار را تنبیه کنید نه فرد را . چون اگر شما فرد را متنبه کردید به شخصیت ظریف و شکننده او آسیب می رسد . این رفتار و فعل است که زشت و بد است نه شخصیت کودک . متاسفانه بسیاری از دوستان دچار اشتباه هستندو همین موضوع ظریف با عث اثرات منفی می شود. موفق باشید