پرورش نبوغ در کودکان و دانش آموزان

با خواندن این کتاب متوجّه شدم که آن چه تا کنون به عناوین مختلف در کتب مختلف و با زبان های مختلف بیان شده است چیزی جز این نیست که فراگیران خود را در موقع تدریس و همراه کردن آن ها با خود ،  به وجد آورید و این کلمه ی به وجد آوردن را بعضی ها بالفظ هیجان ، بعضی دیگر با لفظ نبوغ و بعضی با لفظ هوش هشت گانه و ... مطرح کرده اند . اما اصل این است که تا زمانی که در کنار کودکان ودانش آموزان خود هستید برای اینکه آن ها با شما همراه شوند ، آن ها را به وجد آورید . این به وجد آوردن با لفظ ایجاد لذت در زمان یادگیری در دانش آموزان مطرح شده است و بدین معناست که با در نظر گرفتن تفاوت های فردی ، علایق ، منحصر بودن یادگیری در هر فرد و ویژگی نئوتنی در انسان و .... دانش آموزان ، فرزندان و به طور گل ، فراگیران را به یادگیری علاقه مند کنید و با آن ها همراه باشید .

در این کتاب خواهیم خواند که بودن در کنار دانش آموزان از سوی والدین و اولیای مدرسه بسیار حائز اهمیت است و برقراری روابط عاطفی با آن ها از سوی والدین و اولیای مدرسه باعث خواهد شد که این ذهنیت در کودک ایجاد شود که وی از سوی اطرافیانش حائز اهمیت است و از این جنبه کودک همراه معلم خواهد شد و سعی می کند موجبات رضایتی همراه با علاقه را در والدین خود ایجاد کند .

در این میان توجه به چند اصل را نباید فراموش کرد که :

زمانی می توانیم در دانش آموزان احساس لذت را ایجاد و یا به اصطلاح نبوغ آن ها را پرورش دهیم که ابتدا در خودمان احساس لذت ایجاد کرده و نبوغ خود را پرورش دهیم . از حالت کسالت آور روزانه ، خود را خارج کنیم و با تمام انرژی به این اعتقاد داشته باشیم که آمده ایم تا در کنار کودکان و همراه آنان قرار گیریم . در کنار کسانی که دروغ در تصوراتشان نیست ، در کنار کسانی که واقعاً غمگین می شوند و صادقانه می خندند . آن کسانی که در دنیای درون خود پر از رمز و راز هستند . آن ها که از رد گچ لباس معلم خود ، پیله ی باز شده ی کرم ابریشم را می بینند ، کسانی که جستجوگرند و منحصر به فرد ، مخترعند و خلاق ....... بودن در کنار آن ها می طلبد که ما نیز دیدمان را همچون دنیای آن ها تغییر دهیم . آن ها محدودیتی در ذهن خود ندارند ، تصورات واضح دارند و با دنیای خیالی و بازی های کودکانه ی خود ، خود را به عرش می برند . خود می آموزند و به ما می آموزند که ما کودکیم و می خواهیم کودکانه یاد بگیریم . تنوع طلب هستند پس آن ها را محدود نکنیم به یک راه و یک روش . منعطف بودن در شرایط خانه و مدرسه را رعایت کنیم و به زور خود آن ها را به مقصد ننشانیم که به مقصد نخواهند نشست . قدرت نطق و کلام آن ها را محدود نکنیم به یک سری عبارات و الفاظی که از سوی جامعه ی رسانه ای ما به آن ها در اوقات فراغتشان تزریق می شود . اجازه ندهیم فقر و شرایط نامناسب زندگی بر روی احساسات کودکانه ی آن ها غبار بنشاند . آنان را به وجد آورید تا شوق یادگیری در آن ها زنده شود .

آن ها را در یافتن استعدادهایشان یاری رسانیم . آنان ، آینده سازان جهان هستند .

 ماه آفرین باقری

/ 3 نظر / 9 بازدید
سارا یک وب گرد تنها

من یک وبگرد تنهام یه سایت دارم پر از وبلاگ نویس تو هم وبلاگ خوبی داری بیا وبلاگت را تو سایت من معرفی کن

شادی

سلام بسیار لذت بردم . وبلاگ فوق العاده ای دارید [لبخند]

جواد زارع مقدم

سلام بنده مدیر مرکز اختلالات یادگیری عطاریان نیشابور هستم. از مطالب مفید و جالبتان ممنون . اگر فایل کامل مطلبتان در مورد افزایش دقت و توجه را برایم ایمیل بفرمایید ممنونتان خواهم شد