ریاضی دوم ابتدایی با تغییرات محتوایی

به گزارش اوج نیوز ،‌ رئیس گروه ریاضی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود : تغییر کتاب ریاضی پایه دوم دبستان در چارچوب نقشه جامع ریاضی در 9 فصل در حال تدوین نهایی است .

وحید عالمیان تغییر محتوای کتاب پایه دوم را در ادامه تغییرات کتاب پایه اول ابتدایی دانست و اضافه کرد: بر اساس نقشه جامع ریاضی در محتوای جدید کتب ریاضی به نوع ساختار فکری دانش آموزان و فرهنگ ایرانی اسلامی توجه شده است.

وی ، ارتقای فرهنگ فکر کردن ، خواندن و نوشتن ، انجام دادن کار و یادگیری مهارت های زندگی را زیربنای محتوای کتب جدید ریاضی در پایه های اول و دوم دبستان برشمرد.

عالمیان ، کار و فناوری را از دیگر مباحث محتوایی کتب جدید ریاضی با هدف ایفای نقش عملی دانش آموزان در این زمینه دانست و افزود:در کتاب ریاضی پایه اول ، بحث طرح فرش به دانش آموزان آموزش داده شد و در کتاب پایه دوم بحث معماری و کاشی کاری آموخته می شود.

وی گفت : کاشی کاری بر حسب مدل سازی ها و روی سطح انجام می شود و مدل سازی جزء مهارت های ریاضی است و دانش آموزان در عمل با مفاهیم ریاضی مانند مساحت و مهارت تفکر خلاق آشنا می شوند.

رئیس گروه ریاضی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی همچنین از طراحی الگوی کتاب ریاضی پایه ششم ابتدایی و تدوین محتوای آن خبر داد .

عالمیان گفت : با توجه به برخی ضعف ها در مفاهیم ریاضی پایه های اول تا پنجم دبستان ، کتاب ریاضی پایه ششم با عمق بیشتر مفاهیم ریاضی این ضعف ها را برطرف می کند .

وی افزود: یکی از چالش های دانش آموزان در پایه های اول تا پنجم دبستان ، حل مساله و به کارگیری ریاضی در محیط پیرامونی است که در کتاب پایه ششم این مباحث به شکل جدی مطرح و آموزش داده می شود.

عالمیان طرح مباحثی مانند معماری ، طرح فرش و کار و فناوری در کتب ریاضی دوره ابتدایی را برای تقویت آگاهی دانش آموزان ازکاربرد ریاضی در محیط زندگی دانست.

وی ، آشنایی دانش آموزان با فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی را از دیگر مباحث مطرح در کتاب ریاضی پایه ششم دانست و افزود : بر خلاف گذشته که در این مبحث به معرفی دانشمندان بسنده می شد دانش آموزان در عمل درگیر این موضوع می شوند.

عالمیان گفت : معماری ایرانی ، اسلامی و صنعت فرش با فرهنگ ایرانی عجین است و زمانی که دانش آموزان در عمل در این زمینه فعالیت می کنند نگاه فرهنگی و معنوی در آنان تقویت می شود.

وی ، آموزش مهارت های زندگی را از دیگر مباحث مطرح در کتاب پایه ششم ابتدایی دانست و افزود: در کتاب ریاضی پایه اول به موضوعاتی مانند رعایت قانون ، صله رحم و مراسم عاشورا و تاسوعا توجه شده است و همین موضوعات در پایه های بالاتر ابتدایی به شکل جدی تر مطرح می شود.

عالمیان گفت : به عنوان نمونه برای آموزش شماره اولین تا چهارمین لزومی به کاربرد صرف اعداد نیست بلکه با روشی متفاوت ، فرایند وضو گرفتن از مرحله اول تا چهارم آموزش داده می شود تا نگاه دینی به شکل غیرمستقیم و پنهان در ذهن دانش آموزان وارد شود.

با اجرای نظام جدید آموزشی از مهر 91 پایه ششم ابتدایی ایجاد می شود و دانش آموزانی که امسال در پایه پنجم دبستان در حال تحصیل هستند سال آینده وارد پایه ششم می شوند.

/ 0 نظر / 5 بازدید