نقش پدر در پیشرفت تحصیلی فرزندان

از زمانی که کودک چشم خود را باز می کند با مادر آشنا می شود. سپس کم کم با پدر خود آشنا می شود و می فهمد که به جز مادر کس دیگری نیز وجود دارد که با او متفاوت است. کسی که صحبت های او، بازی های او، ابهت او، سرسختی او، همه و همه بیان از یک موجود پر قدرتی دارد که باید با او ارتباط دیگری داشته باشد.

 از آن جا که انسان ذاتاً دوستدار قدرتمندی است و بی اختیار  به او احترام می گذارد پدر نیز شدیداً مورد توجّه کودک در حال رشد و کنجکاو قرار می گیرد.

کودک پدر خود را شکست ناپذیر می پندارد و فکر می کند هیچ کس نمی تواند با پدر او برابری کند. گر چه این عقیده اشتباه در دوران نوجوانی متحول می شود امّا کماکان ابهت پدر در ضمیر ناخودآگاه فرزند تا آخر عمر باقی می ماند.

رفتار پدر تأثیر عمیق تری نسبت به مادر روی فرزندان دارد کودکان عادت کرده اند که با مادران خود بهانه جویی و بحث و جدل داشته باشند و حرف های مادر را حتی در بحرانی ترین حالت زیاد جدی و تهدید آمیز قلمداد نکنند ولی این مسئله با پدر فرق می کند.

تصوری که کودکان از پدر خود دارند به آن ها می گوید که تو در مقابل کسی هستی که یا باید احساس حقارت کنی یا به اعتماد به نفس و عزت نفس نائل شوی پس قضیه خیلی جدی است. چون با یک انسان قدرتمند و کاملی روبرو هستی. 

بر اساس مطالعات صورت گرفته نشان داده شده است که ارتباط صحیح پدر با فرزند در پیشرفت تحصیلی آن ها بسیار تاثیر گذار است. در یکی از این مطالعات فرزندی به علت ملامت و تحقیر پدر خود موفق نشده بود یک بازی کامپیوتر را به پایان برساند و بعد از آن اعتماد به نفس او به شدت سقوط کرده بود. امّا همین آزمایش با پدری مهربان و تشویق کننده صورت پذیرفته بود که فرزند او نه تنها بازی را به اتمام رسانده بود بلکه پیشرفت قابل ملاحظه ای نیز کرده بود .

 پدر های سرد، قدرت طلب، ستیزه جو و مداخله گر، ارتباط صحیحی با فرزندان خود ندارند و پژوهش های صورت گرفته نشان داده است که فرزندان این پدران کمترین نمرات و بدترین روابط اجتماعی را داشته اند. اما پدران مهربان، قاطع، مثبت اندیش، مسئولیت پذیر و منطقی فرزندان موفّقی داشته اند. این پدران نه تنها ارتباط خوبی با فرزندان خود داشته اند بلکه توانایی های خود را برای ایجاد تغییر در موقعیت های بحرانی در روابط خانوادگی و اجتماعی به اثبات رسانده اند.

بنابراین ارتباط صحیح پدر با فرزند می تواند در سرنوشت او تاثیر شگرفی بگذارد. یک پدر قوی و مهربان به خانواده، خصوصاً به کودک آرامش و امنیت می دهد در این خانواده دختران و پسران با نقش های جنسیتی خود به خوبی آشنا می شوند.

/ 3 نظر / 9 بازدید
بلال

واقعا این جوریه. من قبول دارم . اما متاسفانه خیلی ازپدرها به این موضوع اهمیت نمیدن .

کافی نیا

خیلی تاثیر گذار بود جالبه که روحیه لطیف کودک را بخاطر قدرت نمایی خود خدشه دار کنیم

مهرداد عموئی

با سالم و تشکر، لطفا در صورت امکان به مراجع تحقیقاتی و پژوهشی هم اشاره بفرمایید. با سپاس