پاسخ سوال تحقیقی علوم - چرا آسمان شب تاریک است ؟

...حال بین چراغ و دیوار بایستید و یا دست خود را در میان آنها نگه دارید . چه اتفاقی می افتد . از چراغ دور شده و به دیوار نزدیکتر شوید . چه تغییری در سایه ایجاد می شود ؟

مشاهده خواهید کرد :

وقتی که پشت چراغ می ایستید ، سایه ای روی دیوار ندارید . اما وقتی جلو چراغ و دور از دیوار می ایستید ، سایه بزرگی روی دیوار می اندازید و به تدریج که از چراغ دور می شوید سایه کوچکتر می شود .

توضیح :

شما با مسدود کردن راه عبور پرتو های نور ایجاد سایه می کنید و دلیل اینکه هر قدر از منبع نور دورتر می شوید سایه کوچکتر می شود این است که جلو پرتوهای نور کمتری را می گیرید . بطور کلی هر جسمی که اجازه عبور نور را از خود ندهد ، ایجاد سایه ای به مساحت نور کاسته شده در آن محل می نماید .

سایه منطقه‌ای است که نور از منبع آن به علت ممانعتی که یک جسم ایجاد می‌کند قابل دسترسی نیست و تاریکی همه ی فضای پشت یک جسم را به کمک نور جلوی آن در بر می‌گیرد.

یک سایه واقعاً بزرگ - چرا آسمان شب تاریک است ؟

آسمان شب یک سایه خیلی بزرگ است. وقتی که به دلیل چرخش زمین، بخشی از زمین از خورشید دور می شود، آسمان آن بخش از زمین تاریک می شود. در این شرایط زمین جلوی نور خورشید را سد می کند و نمی گذارد به آسمان بالای سر شما نور برسد. ( سایه زمین بر روی آسمان می افتد ) وقتی نوری نیست معنی اش  این است که گرمایی هم در کار نیست. به خاطر همین است که تقریباً همیشه شب ها خنک تر از روزها هستند .

ذَلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ یُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهَارِ وَیُولِجُ النَّهَارَ فِی اللَّیْلِ وَأَنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ بَصِیرٌ ﴿۶۱﴾

این بدان سبب است که خدا شب را در روز درمى‏آورد و روز را [نیز] در شب درمى‏آورد و خداست که شنواى بیناست (۶۱) - سوره حج

/ 2 نظر / 11 بازدید
محمودنوری

شکل2 مفهموم پارادوکس را به خوبی می رساند حالا جوابهایی که برای این پارادکس داده شده مورد بررسی قرار می دهیم : شاید بگوییم که ستارگان به طور یکنواخت در فضا توزیع نشده اند و در کهکشانها گردهم آمده اند اما این جواب مسئله نیست چون باید همین استدلال را درباره کهکشانها ، خوشه ها ویا ابر خوشه ها نیز به کار ببریم و مسئله به همان صورت قبل برجا می ماند. به نظر می رسید گرد و غبار بين ستاره ها مي تواند مساله را حل کند. اين مواد نور ستاره ها را جذب مي کنند و مانع رسيدن آنها به چشم ما مي شوند، اما مساله اينجاست که جذب نور، سرانجام آنقدر دماي گردوغبار را بالا مي برد که آن را به تابش و نورافشاني وامي دارد. در توضيح بعدی پاي انتقال به سرخ کهکشان ها و ستاره هاي دور به میان کشيد.مي دانيم که به دليل انبساط جهان ، همه کهکشان ها در حال دورشدن از ما هستند و اين باعث افزايش طول موج پرتوهاي تابيده از آنها يا به اصطلاح انتقال به سرخ نورشان مي شود.تحت تاثير اين انتقال ، بخش عمده اي از نور مرئي کهکشان هاي دور به نور مادون قرمز تبديل و غيرقابل رويت مي شود؛ اما نبايد فراموش کرد که به همين ترتيب بخشي از پرتوهاي ماوراي بنفش نيز سر از طيف مر

....

سلام خییییییییییییییییلی کمکم کرد مرسی....